Насправді терміну дарча в законі немає, а є договір дарування. Причому часто люди думають, що дарування – це одностороння угода, тобто людині достатньо тільки подарувати. Але договір – це двосторонній документ, тому що обдаровуваний може не прийняти дар. Виходить, що для дарування потрібно як бажання дарувальника, так згода обдаровуваного.
За законом договір дарування може бути укладений як в усній, так в письмовій формі. Але якщо збираєтеся дарувати нерухомість, потрібно обов'язково скласти договір в письмовій формі та зареєструвати перехід права власності у Держреєстру. Якщо договір не в письмовій формі – він вважається недійсним, а якщо його не зареєструвати – неукладеним. Просто передати документи на квартиру не можна.
Нотаріальне посвідчення договору у звичайних випадках не потрібно. Нотаріус потрібен, якщо дарують не всю квартиру, а, наприклад, тільки кімнату. Або якщо у квартири кілька власників та тільки один з них хоче подарувати частину комусь іншому. Ще нотаріус потрібен обов'язково, якщо власники квартири або її частини – неповнолітні або дарувальник обмежено дієздатний.
Офіційне оформлення дарчої на квартиру має на увазі певні вимоги, що пред'являються до дарувальника:
Дарування нерухомості між двома юридичними особами заборонено – тобто одна фірма не може подарувати іншій офіс. Але якщо офіс належить по документах директору, а не фірмі, директор може його подарувати іншій компанії. Та навпаки: компанія може подарувати квартиру своєму співробітникові.
Щоб скласти договір дарування, знадобляться наступні документи:
За законом складати акт прийому-передачі в обов'язковому порядку не потрібно. Але краще його скласти – це дозволить уникнути взаємних претензій та проблем, якщо підписання договору та державна реєстрація будуть істотно рознесені по часу. Хоча договір дарування вважається укладеним з моменту реєстрації переходу права, але сама угода вважається завершеною з моменту передачі дару обдаровуваному.
Якщо вирішите скласти договір самостійно, звантажте та заповніть шаблон. Ось що потрібно вказати обов'язково:
Якщо хочете провести угоду між близькими родичами, простіше подарувати. Якщо родичі не близькі, дарування невигідно. Технічно можна замаскувати купівлю-продаж даруванням, але це незаконно. Та таку угоду можуть визнати перетвореною, а суд за позовом зацікавленої особи – недійсною.